Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09DFJPK6568G1ZW
Call 07942709030 88% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Belt Width | Depend on Customer required belt width |
| Material | SS202 , SS304, SS310, SS316 |
| Usage/Application | CONVEYOR USAGE AND MULTILAYER DRYER |
| Color | SILVER |
| Cross Wire Diameter | 1.2MM , 1.6MM , 2.0MM , 2.6MM |
| Application | Food conveyor, Furnace, Packaging line, Dryer conveyor, Heat treatment, Glass industry |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | WIRE MESH CONVEYOR BELT |
| Wire Diameter | Wire dia 0.90mm , 1mm , 1.2mm , 1.5mm , 1.6mm , 2.0mm , 2.5mm , 2.6mm , 3mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Sq ft
| Material | Mild Steel |
| Type | Conveyor Belt |
| Thickness | 1.2mm 1.6mm , 2.0mm , 2.6mm , 3.2mm |
| Belt Type | Compound weave |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Application | Glass industry, Furnace, Packaging line, Food conveyor, Heat treatment, Dryer conveyor |
| Country of Origin | Made in India |
| Suface Finishing | Polished |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Belt Thickness | 12 mm |
| Belt Width | 50 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Temperature Resistivity | 500-1000 degree |
| Color | Silver |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Material | SS |
Additional Information:
View Complete details
| Length | 5 Meter |
| Material | SS202 , SS304 , SS310 , SS314, SS316 |
| Type | MESH CONVEYOR BELT |
| Thickness | WIRE THICKNESS 0.90MM , 1.20MM , 1.60MM , 2.00MM |
View Complete details