Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09DFJPK6568G1ZW
Call 07942709030 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Belt Thickness | 2 mm |
| Type | Conveyor Belt |
| Usage/Application | For Heavy Weightage Product Shifting |
| Material | MS |
| Belt Width | 100 mm |
| Maximum Wire Operating Temperature | 500-700 DegreeC |
| Color | Silver |
| Cross Wire Diameter | 12mm |
| Heat Resistant | Yes |
Also Avilable
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 5 Meter
Product Brochure
| Belt Width | BELT WIDTH NO LIMIT 100MM TO 2000MM ABOVE |
| Material Handling Capacity | 50 kg per feet |
| Material | STAINLESS STEEL OR HIGH CARBON STEEL |
| Belt Length | ON ORDER DEPEND |
| Automation Grade | Semi Automatic |
| Belt Edge Type | Welded edge |
| Application | Glass industry, Furnace, Heat treatment, Dryer conveyor, Packaging line, Food conveyor |
| Country of Origin | Made in India |
| Wire Diameter | WIRE DIA 1.2MM , 1.6MM , 2.0MM , 2.6MM , 3.0MM |
| Pitch | PITCH 5MM , 7MM , 8MM , 10MM , 12.7MM AND ABOVE AVAILABLE |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
| Belt Thickness | 2 mm |
| Material | Mild Steel |
| Belt Width | Up To 40 mm |
| Type of Conveyor Belt | Sidewall Conveyor Belt |
| Finishing | Polished |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Working Temperature | 300 DegreeC |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
| Belt Thickness | 5 mm |
| Material | Metal |
| Belt Width | 40 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Color | Silver |
View Complete details
| Belt Thickness | 10 mm |
| Material | Metal |
| Belt Width | 40 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Heat Resistant |
| Color | Silver |
| Belt Thickness | 5 mm |
| Material | Metal |
| Belt Width | 500 mm |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Features | Flame Retardent |
| Application Area | INDUSTRIAL BELTS |
| Length Of Belt | 15 MTRS |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
View Complete details