Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09DFJPK6568G1ZW
Call 07942709030 88% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Belt Width | BELT WIDTH IS CUSTOMISED 100MM TO 2000MM ABOVE |
| Wire Diameter | WIRE DIA 1MM , 1.2MM , 1.5MM , 2MM , 2.5MM , 3MM |
| Material Grade | MATERIAL SS202 , SS304, SS310, SS314 , SS316 , SS316L |
| Length | 5 Meter |
| Material | SS202 , SS304, SS310, SS314 , SS316 , SS316L |
| Belt Length | CUSTOMISED LENGTH AS PER ORDER |
| Belt Edge Type | Welded edge |
| Belt Type | Compound weave |
| Temperature Range | Up to 600 °C |
| Application | Food conveyor, Washing line, Dryer line, Packaging, Furnace, Heat treatment |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Sq ft
Product Brochure
| Usage/Application | industrial/food and beverage industries |
| Material | Mild steel |
| Maximum Wire Operating Temperature | 500-700 DegreeC |
| Cross Wire Diameter | 2.5mm |
| Color | Grey |
| Product Type | Mesh Belt with side cleat |
| Diameter | 2mm |
| Pitch Size | 5mm |
| Model Number | 001 |
| Heat Resistant | Yes |
| Side Chain | 5/8"2" |
SS Wire Mesh Conveyor Belt
Additional Information:
View Complete details
| Belt Width | 300 mm |
| Strip Thickness | 1.5 mm |
| Application | Cooling conveyor, Freezing line, Washing line |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Wire Operating Temperature | 850 Degree Approx |
| Cross Wire Diameter | 1.6 mm |
| Packaging Type | Box |
| Usage/Application | For Snacks Industry |
| Number Of Cross Rods Per Feet | 6 |
| Availability | In Stock |
Duplex Weave Stainless Steel Conveyor Belt
Specifications:
Additional Information:
View Complete details