Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09DFJPK6568G1ZW
Call 07942709030 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Belt Width | 100 mm |
| Usage/Application | Commercial use |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 20 mm |
| Surface Finishing | Polished |
| Maximum Wire Operating Temperature | 350 Degree C |
| Number Of Cross Rods Per Feet | 6 Feet |
| Grade | SS304 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Type | Wire Mesh Conveyor Belt |
| Thickness | 1.2 mm |
| Belt Width | 100 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Usage/Application | Industrial |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Meter
Product Brochure
| Belt Thickness | 3 mm |
| Type | Mesh Conveyor Belt |
| Type of Conveyor Belt | Cleated Conveyor Belt |
| Finishing | Best Finishing |
| Features | Heat Resistant |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Usage/Application | Industrial |
| Wire Diameter Range | 1mm |
| Color | Silver |
| Country of Origin | Made in India |
| Application/Usage | Can / Product Transfer |
| Conveyor Type | Chain Conveyor |
| Automation Grade | Automatic |
| Inclination | Horizontal |
| Usage/Application | Material Transfer |
| Structure | Mild Steel |
| Is It Variable Speed | Variable Speed |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
| Availability | In Stock |
We Have complete solution for conveying of any kind of material. Over & above pharmaceuticals, conveyors are used to convey material like Chemicals, Food, Dairy, vegetables, cement, Quarry, rides etc. and many other industries.
Earth EngineeringCompany is formed to move the different kind of things on a different kind of conveyors and other equipments manufactured by them. We are offering Visual Inspection Table, Wire Woven Belt, Loading Platform, PVC Endless Conveyor Belt, SS Slat Conveyor, Slanted Conveyor for Pouch & Wire Woven Conveyor
Get Latest PriceAdditional Information:
View Complete details
| Material Handling Capacity | 50 kg per feet |
| Type | Flexible Conveyors |
| Material | Stainless Steel |
| Automation Grade | Manual |
| Color | SILVER |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details