Ghaziabad, Uttar Pradesh
GST No. 09DFJPK6568G1ZW
Call 07942709030 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Length | 10 Feet |
| Material | Stainless Steel |
| Color | Silver |
| Belt Thickness | 2 mm |
| Packaging Type | Box |
| Technique | Hot Rolled |
A honeycomb conveyor belt, also known as flat wire belting, is a type of conveyor belt constructed from flat metal strips connected by cross rods. It features a high strength-to-weight ratio and an open mesh design, allowing for good air circulation and drainage, and is often used in applications like food processing, baking, and drying. Key characteristics and features of honeycomb conveyor belts:
|
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Usage/Application | Food Industries, Process Industries , Beverages industries |
| Material | Mild Steel |
| Color | Silver |
| Surface Treatment | Polished |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Thickness | 5mm |
| Cross Wire Diameter | 2mm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Wire Operating Temperature | 400 Degree C |
| Finishing | Polished |
| Color | Silver |
| Cross Wire Diameter | 1.2mm |
| Packaging Type | Wooden Box |
| Usage/Application | For Material Handling |
| Rod diameter | 4mm |
| Belt Thickness | 5 mm |
Additional Information:
View Complete details